Červenec 2011

Společnost mrtvých básníků

21. července 2011 v 13:38 | Katrin |  Novinky
Wow. Na jeden nádech, hluboký nádech, jsem zkoukla celý film. Zaujal mě již od začátku zajímavou kamerou a dějem, který nikde nevázl. Od samého začátku kluci bojují s předsudky a upjatostí americké společnosti. Podporováni učitelem anglické literatury Johnem Keatingem, znovu obnoví tradici Společnosti mrtvých básníků (Dead Poets Society) a poezie se stává součástí jejich životů. To se ale nelíbí vedení školy, protože kluci zastávají svobodu vyjadřování; svou vinu na tom nesou i pokrokové vyučovací metody Keatinga. Situace jednoho z nich, Neila, spěje k nezvratitelnému tragickému vyústění, avšak nejstatečnějším se nakonec zdá být Todd, který navzdory zákazu a hrozbě vyloučení zůstává věrný duchu svobodomyslnosti. Keating je ze školy vyloučen.

Neila hraje Robert Sean Leonard a já celý film přemýšlela, odkud ho znám. Až na čsfd.cz (odkud jsou i obrázky) jsem zjistila, že hrál Wilsona v Dr. Houseovi. Celkem sranda vidět, jak vypadal jako teenager :DJane Austen

14. července 2011 v 15:35 | Katrin |  Vychytávky do školy
Ne každého baví číst, ale na filmy se díváme všichni. Jane Austenová je známá britská spisovatelka, a tak je většina jejích děl zfilmovaná. Nejméně jedno dílo od ní zná snad každý, a to Pýchu a předsudek (Pride and Prejudice). Já upřednostňuji verzi z roku 2005 s Keirou Knightley, je tak správně kousavá a myslím, že Keira se na Elizabeth opravdu hodí. Rozum a cit (Sense and Sensibility) také stojí za zhlédnutí díky skvělým hereckým výkonům nejen Alana Rickmana a Kate Winslet, ale i díky celkem slušné zápletce.

Další z filmů natočených na motivy knih Jane Austen je Emma. Povedená je například verze z roku 1996 s Kate Beckinsale v hlavní roli. Četla i viděla jsem Mansfield Park, hezký, i když celkem nezajímavý počin ústící v maličko dětinský závěr. Pokud se nudíte, není k zahození ani Anna Elliotová/Vyznání Anny Elliotové (Persuasion), ale pro trošku dějové změny bych volila spíš Northangerské opatství (Northanger Abbey), do kterého se autorka snažila částečně zapracovat gotickou atmosféru.

Jelikož hrabství Berkshire i okolí je krajem Jane Austenové, trošku jsem se do ní zbláznila. Naštěstí to k něčemu bylo, protože jsem tím objevila film, který se snaží poodhalit lásky samotné autorky a je takovou její autobiografií. Je to Vášeň a cit (Becoming Jane) z roku 2007 s úžasnou Anne Hathaway v hlavní roli. Musím uznat, že tento film řadím na stupnici oblíbenosti hned za Pýchu a předsudek, protože jako jeden z mála nekončí svatbou a jeho děj není tolik předvídavý.

Všechny tyto filmy se dají najít na Youtubu, i když je pravda, že některé jen v angličtině. Ale tak jednou zajít do trafiky pro českou verzi a utratit pár kaček za kousek světového literárního významu není přece tak moc