Jane Austen

14. července 2011 v 15:35 | Katrin |  Vychytávky do školy
Ne každého baví číst, ale na filmy se díváme všichni. Jane Austenová je známá britská spisovatelka, a tak je většina jejích děl zfilmovaná. Nejméně jedno dílo od ní zná snad každý, a to Pýchu a předsudek (Pride and Prejudice). Já upřednostňuji verzi z roku 2005 s Keirou Knightley, je tak správně kousavá a myslím, že Keira se na Elizabeth opravdu hodí. Rozum a cit (Sense and Sensibility) také stojí za zhlédnutí díky skvělým hereckým výkonům nejen Alana Rickmana a Kate Winslet, ale i díky celkem slušné zápletce.

Další z filmů natočených na motivy knih Jane Austen je Emma. Povedená je například verze z roku 1996 s Kate Beckinsale v hlavní roli. Četla i viděla jsem Mansfield Park, hezký, i když celkem nezajímavý počin ústící v maličko dětinský závěr. Pokud se nudíte, není k zahození ani Anna Elliotová/Vyznání Anny Elliotové (Persuasion), ale pro trošku dějové změny bych volila spíš Northangerské opatství (Northanger Abbey), do kterého se autorka snažila částečně zapracovat gotickou atmosféru.

Jelikož hrabství Berkshire i okolí je krajem Jane Austenové, trošku jsem se do ní zbláznila. Naštěstí to k něčemu bylo, protože jsem tím objevila film, který se snaží poodhalit lásky samotné autorky a je takovou její autobiografií. Je to Vášeň a cit (Becoming Jane) z roku 2007 s úžasnou Anne Hathaway v hlavní roli. Musím uznat, že tento film řadím na stupnici oblíbenosti hned za Pýchu a předsudek, protože jako jeden z mála nekončí svatbou a jeho děj není tolik předvídavý.

Všechny tyto filmy se dají najít na Youtubu, i když je pravda, že některé jen v angličtině. Ale tak jednou zajít do trafiky pro českou verzi a utratit pár kaček za kousek světového literárního významu není přece tak moc
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama