Povídky z jiné dimenze

23. března 2012 v 17:24 | Katrin |  Malá, místy zánovní knihovna
(Petr Matějček)Tahle knížka sci-fi povídek pro mě znamenala dvě velká překvapení. Prvním byly perfektně zvládnuté detaily každé z povídek, kterých je v knížce dvacet, a jejich skvělá polytematičnost. Jsou tam povídky vyloženě týkající se vesmíru a budoucnosti, ale také příběhy spiritualistického charakteru. Mně se nejvíc líbila povídka o Černé rokli, ze které když se člověk vrátil, tak se mu život v několika málo detailech lišil od života před průchodem roklí. Ono to po čase dokáže docela vlézt na mozek, když vám například někdo tvrdí, že máte narozeniny jindy, než kdy víte, že je máte… Ukázka je z povídky Bratři, která má jeden z nejlepších začátků.

Druhé překvapení se týkalo interpunkce a pravopisu. Nedokážu si představit, na čem tu knihu dotyčný autor psal, protože kdyby to psal na počítači, tak by mu nástroje na kontrolu pravopisu nahlásily tak nejmíň dvacet překlepů a osmdesát chybějících čárek. Docela mě to zamrzelo už proto, že jinak je knížka dost kvalitní. Vždycky jsem si myslela, že když už sám autor slušnou češtinou neoplývá, tak je tady editor, který to má v merku a dokáže chyby v textu dostatečně zkorigovat. No, tak asi ne. Škoda.


Každý, kdo létá vesmírem, potřebuje občas nabrat novou sílu, zásoby i pohonné hmoty, trochu se občerstvit, odpočinout si - a právě pro tento účel vznikly kosmické bary. Začalo se s nimi tak před deseti, možná dvaceti lety a chytly se náramně. Nikdo nečekal, že budou mít takový úspěch, ale po zřízení prvních nastal jejich velký boom. Teď už jsou kosmické bary skoro všude, kde jsou oficiální trasy pro mezihvězdné lety.
Pro lepší představu a hlavně pro pozemšťany, kteří ještě nevyzkoušeli vesmírnou turistiku, musím trochu popsat, co že to takový kosmický bar vlastně je. Představte si, že jste řidič kamionu a čas od času zastavíte na svý dlouhý trati u pumpy. Musíte, protože je potřeba tankovat a dát si nějaký to kafčo. A právě takový účel plní kosmické bary. Jde o stanice, které jsou ukotvené na jednom stálém místě ve vesmíru. Když letíte kolem a rozhodnete se občerstvit, stačí se jen identifikovat, přistát v obrovském hangáru, dohodnout se s příchozím technikem, zda chcete nabrat pohonné hmoty nebo nějaké zásoby a pak už hurá po svých do klasického baru, jaký znáte i ze Země. Jednoduchý a praktický; a hlavně, tyhle vesmírný bary dost rapidně odlehčily provozu na planetách, protože kosmický lodě už nemusí přistávat přímo na nich, ale doplňují si zásoby cestou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nejraději sleduji:

starší filmy/klasiku 25.9% (7)
nové filmy 7.4% (2)
horory 11.1% (3)
seriály 18.5% (5)
dokumenty 14.8% (4)
sportovní pořady 7.4% (2)
diskuze 14.8% (4)

Komentáře

1 Ehněnka | Web | 24. března 2012 v 11:05 | Reagovat

Ahoj, nevím jestli si vzpomínáš na můj blog, ale zrušila jsem ho, když jsi ho začínala číst. Protože jsem vstala z hrobu, ráda bych tě pozvala na novou adresu :) Doufám, že se uvidíme :)

2 Katrin | 25. března 2012 v 8:44 | Reagovat

Ahoj, jasně že vím, fajn že jsi na virtuální realitu nezanevřela :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama