A moře se stalo nebem

31. května 2012 v 20:43 | Katrin |  Ze země sobů

Před příjezdem do Finska se americký architekt Travis Price zeptal: "Je tam místo, kde se dá ponořit do jejich dávné mytologie?" Jako odpověď vznikla během 11 dní unikátní budova, která také odstartovala Týden designu v Helsinkách v roce 2010.

Price si jako námět pro svůj projekt vybral Kalevalu, která je kolekcí příběhů východofinské lidové slovesnosti a poprvé byla sepsána na začátku 19. století. Stavba spadá do projektu nazvaného Spirit of Place, který používá architekturu jako prostředek k objevování mytologií, ekologie a modernismu v různých zemích a za svou sedmnáctiletou historii díky němu vznikly jedinečné stavby po celém světě. Na ně se můžete podívat na officiálních stránkách projektu.

A teď už ke Kalevalakehtu. Pod Priceovým vedením postavila mezinárodní skupina studentů architektury na helsinském ostrově Seurasaari nevelkou budovu pro cca 15 lidí, které dali jméno Kalevalakehto. Je to místo pro setkávání nebo meditace, ale hlavně je spojené s Kalevalou. Kombinace dřeva, oceli, skla a úžasné lokace na okraji moře se vztahuje k příběhům o vzniku světa, záhadném artefaktu Sampo nebo postavě Väinämöinena.
Během výstavby dbali stavitelé na to, aby se narušení krajiny omezilo na minimální zásahy. Kalevalakehto je umístěné na skalnatém povrchu a dokonale zapadá do okolního prostředí. Ve skle a kovu se odráží voda a lesy: "Vidíte moře a jeho voda se stává nebem, které se objevuje na stropě nad vámi," dodává Price.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký sport nejraději provozujete?

jezdím na kole 18.3% (20)
běhám 10.1% (11)
jezdím na bruslích 14.7% (16)
hraju tenis/badminton 12.8% (14)
hraju míčové hry 10.1% (11)
hraju fotbal 11% (12)
procházím se / chodím na túry 13.8% (15)
preferuju postelový sport 9.2% (10)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama