Tandem

31. října 2012 v 17:56 | Katrin |  Střípky z deníku
Nejsem typ, co by se vrhal hlavou dolů z letadla s padákem (případně instruktorem) na zádech. Takže když řeknu tandem, mám na mysli tandem jazykový. Dneska poprvé jsem vyzkoušela, jestli to funguje a jak to funguje. A řeknu vám, kdybych neměla s sebou kámošku, která podstatnou část francouzské části odvykládala za mě, tak bych byla jednoduše v pytli. Musím podotknout, že přestože Francouzce Aurelii musely vstávat hrůzou vlasy na hlavě, když viděla jak její krásný mateřský jazyk těžce štracháme z paty a když už něco vyštracháme, tak to zkomolíme do podoby neidentifikovatelné, tak se na nás ani trochu neohlížela a valila ze sebe slova rychlostí světla. Já jsem jí díky úžasné vlastnosti francouzštiny téměř všechna slova vázat vůbec nerozuměla. Takže nebýt kámošky, z francouzské části meetingu by nic nebylo. Jako něco jsem ze sebe vytlačila, ale určitě to nebylo na povídání si ani o tom, co kdo má rád nebo o zážitcích z cestování.
Na druhou stranu musím přiznat, že to, co jsem dneska zažila, se podobalo francouzské realitě ze všeho nejvíc. Byl to přesně takový ten šok, který zažijete když přijedete do cizí země, kdy už za vás nikdo nic neřekne a musíte se snažit sami. Není to jako hodiny ve škole, to ani zdaleka, v těch se totiž kromě příkladů mluví beztak většinou česky. Nebylo to ani jako skupinová lekce s rodilým mluvčím, protože když lektor hodí něco do placu, vždycky si řeknete, že on na to někdo odpoví, a když by vás náhodem vyvolal, tak fráze "Je ne sais pas" (Nevím) to jistí. Ale tuhle větu bych se Aurelii v životě neodvážila říct, jelikož bych za prvé vypadala naprosto neschopně, a za druhé protože ji odpověď nejspíš zajímá. Bavíme se o tom, kdo kde byl a co dělá, a stejně jako vás zajímá, zda se dotyčnému Česká republika líbí nebo ne, stejně tak se vy sami chcete pochlubit, kde jste byli a co jste tam viděli.
No naštěstí pro mě pak přišla část anglická, a tam už jsem byla jako ryba ve vodě a dokonce jsem opravovala i kámošku Smějící se Strávila jsem s holkama perfektní odpoledne, moc jsem si ho užila a dvě hodiny utekly jako voda. Bez stresu, bez trapného mlčení a ještě trapnějšího Je ne sais pas.
I když na konci se naše sezení zvrhlo na česko-anglicko-francouzský maglajz, doufám, že jsme Aurelii nezpůsobily větší duševní škody a že se brzo zase uvolí vyměnit pár francouzských frází za anglické.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký sport nejraději provozujete?

jezdím na kole 18.3% (20)
běhám 10.1% (11)
jezdím na bruslích 14.7% (16)
hraju tenis/badminton 12.8% (14)
hraju míčové hry 10.1% (11)
hraju fotbal 11% (12)
procházím se / chodím na túry 13.8% (15)
preferuju postelový sport 9.2% (10)

Komentáře

1 giornale | Web | 11. listopadu 2012 v 22:59 | Reagovat

O jazykovém tandemu jsem nikdy neslyšela, ale podle popisu si to dokážu velmi dobře překvapit,protože něco takového zažívám každodenně se studenty ze zahraničí.

2 Katrin | 12. listopadu 2012 v 21:24 | Reagovat

[1]: Ano, tou druhou stranou jsou většinou studenti ze zahraničí. Momentálně ale nemám tolik času, třeba na to dělat buddyho, tak to řeším takhle...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama