Březen 2013

Filmová záhada jménem Kristen S

22. března 2013 v 16:22 | Katrin |  Novinky
Nepovažuju se za kdovíjakou filmovou kritičku, už proto, že ve filmech stíhám sledovat pouze herce a ne režiséry, scénáristy a podobné spolupodílníky. Tedy můj názor vypovídá pouze o dojmu, jaký daný herec (herečka) zanechal/a na divákovi. Stejně jako jinak přeložená kniha zanechá na čtenáři jiný dojem, tak každý výraz v hercově tváři vyvolá jiné pocity a často může rozhodnout o tom, jestli si divák film oblíbí nebo zavrhne.
Dlouho jsem nemohla najít film, ve kterém by mi Kristen Stewart ve své roli seděla. To, že neumí hrát, ví všichni, ale stejně jsem si říkala, že musí existovat role, na kterou by se hodila. Za naprostou tragédii považuju její obsazení do role mladé teenagerky v krátkometrážním Cutlassu, pač jak normálně z Kristen nevydolujete víc než tři výrazy za celý film, tady byla absence živějších výrazů hodně vidět. Cutlass totiž stojí na touze a nadšení mladé holky získat auto svých snů a ne na tom, kdo zvládne mít nejdýl otevřenou pusu. Kristen nepřesvědčila ani ve Stmívání (ani v jednom), i když v tomhle případě jí její divný výraz pomohl vypadat narozdíl od ostatních školaček dostatečně divně. První díl se dá přežít, ale konec nastane, když na začátku druhého dílu zjistíte, že dělá pořád tři stejné "ksichty" dokolečka (rozuměj žádný, žádný s otevřenou pusou a hrabání ve vlasech, přičemž žádný je občas nahrazený vykulenýma očima), kterých jste měli plné brýle už díle prvním.
Zkrátím to. The Runaways sice může vypadat jako pokus o herectví díky tomu, že při hře na kytaru spíš sledujete jak hraje, než jak se tváří. Nicméně jakmile vás pohled na kytaru omrzí, tak jste v kýblu. Podobně je na tom The Yellow Handkerchief, prostě nic nového. Neviděla jsem všechny její filmy, ale ještě jeden chci zmínit, ten jediný, kde podle mě role zamindrákované školačky sedla Kristen přímo dokonale. V této jedinečné performanci se snoubil její nijaký výraz s divností jí vlastní a absolutním nezájmem. Takže tadáááá, máme vítěze. Nejlépe zahranou rolí Kristen Stewart se stává Melinda Sordino z filmu Mluv (Speak). Díky bohu, že aspoň jednou se jí to povedlo, jinak by si snad ani nemohla říkat herečka.
Stejně jako jsou někteří herci předurčení hrát padouchy nebo děvkaře, téhle herečce by nejvíc vyhovovaly role ála Daisy z Cesty vzhůru (a to Daisy ještě křivdím) nebo příšerka z The Walking Dead. Ale zase to nebudu s tou kritikou přehánět, třeba objevím ještě jiný film, kde nebude vypadat, jako by ji zrovna někdo štípl do zadku. Jen si tím nejsem tak docela jistá.
Severská móda: IVANAhelsinki

4. března 2013 v 13:03 | Katrin |  Ze země sobů

Dnes vám ve zkratce představím finskou módní značku IVANAhelsinki. Sestry Paola a Pirjo Suhonen založily tuto značku v roce 1998 a jejich modely jsou protkané nostalgií 60. a 70. let. Svou přehlídku měla značka IVANAhelsinki už i v New Yorku v rámci New York Fashion Week v roce 2010 jakožto první finská módní značka vůbec. Na pařížském týdnu módy se představila v roce 2007 a mezi její přední fanoušky patří například modelka Helena Christensen.
Kuriózní je, že Ivana Trump v roce 2010 žalovala tuto značku za poškození a užívání jména Ivana (což je také prostřední jméno Paoly Suhonen). Spor skončil mimosoudním vyrovnáním a dohodou, že název značky se pro americký trh trochu pozmění, aby se vzájemně odlišily.
Mou oblíbenou kolekcí je Tapiola-Kauniainen, kde mě nejvíc zaujal bambulkový svetr,
a také všechny další zimní kolekce.


Modely se dají sehnat v obchodech Asos a prohlédnout si je můžete na oficiálních stránkách IVANAhelsinki.