Stačí chtít

16. července 2013 v 16:43 | Katrin |  Střípky z deníku
Záchvaty nicnedělání mají svou světlou stránku. Bloudím při nich internetem a čtu všechno, co mě zajímá, aniž by mě tlačil čas. Proklikávám se na různé články, co mě zajímají, mám čas číst diskuze a googlit detaily, které pak vedou k pochopení nuancí tohoto světa a faktu, že všechno se vším souvisí a že každou věc, změnu nebo nové dílo inicioval člověk. Člověk, který do doby, než něco dokázal, byl jen obyčejným stvořením jako já, vy, vaše teta, kdokoliv jiný. Přišla jsem na to, že každá změna potřebuje svého iniciátora, že každé dílo potřebuje svého autora, každá nová metoda svého teoretika a praktika.

Je rozdíl, zda výše zmíněný fakt jen víme, nebo jestli si ho uvědomujeme. Přešla jsem tento týden z fáze první - vědění - do fáze druhé - uvědomění si - a jde to poznat. Na spoustu věcí se dívám jinak, mizí váhání a to zpropadené rozhodování, které tak nesnáším. Zítra dopoledne začne opět řádit můj telefon. Obecně se telefonem vyřeší o hodně víc věcí než e-mailem. Sice to chce trošku víc odhodlání mluvit s někým naživo a v mém případě také drobnou předpřípravu, abych nekvákla něco, z čeho se mi po típnutí sluchátka udělá špatně. Anonymita Internetu mě tohoto dokáže ušetřit, ale v dnešní době ignorace ze strany různých institucí se e-mail osvědčuje čím dál méně. Nikdo mě nemůže trestat za to, že chci vědět, jak na tom jsem.

Stačí chtít a všechno se když ne vyřeší, tak pohne vpřed. A já chci. To je ten rozdíl, na který jsem přišla. Říkat si: ano, to chci; jo, to bych chtěla (slovo "bych" je přímo prokleté, s ním se v životě nikdo nikam nedostal); nebo něco opravdu chtít je rozdíl. Pořádný rozdíl. A fakt, že si věcma, které chci dělat, nechci nechat vzít svoje (už tak krátké) snové noci, se dá taky vyřešit. Všechno se dá vyřešit, jen se musí chtít. Chceš psát? Piš. Chceš pracovat? Pracuj. Chceš malovat? Maluj. Dělej to, co chceš, a zbytek se vyřeší sám, dříve nebo později. Smůla je, že většina lidí dělá jen ve volném čase aktivity, které je opravdu baví a které dělat chtějí, tedy až přijdou z práce, která je uživí. Ale nikde není napsáno, že se to nemůže změnit. Tím, že se svým koníčkům nepřestávají věnovat, si dláždí cestu dál, po cestě získávají zkušenosti, posouvají se blíž k tomu stát se profesionálem a vyměnit zálibu za profesi. Zapálený fanoušek se totiž stává nejlepším profesionálem. Přes to všechno se nám staví do cesty krásné české hospůdky a jejich osazenstvo, tradiční české předsudky a jejich následovníci a spousta jiných sociálních zvyků, které se jen těžko lámou. Ale jde to, stačí chtít. To je celé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Hlasuj pro nejlepší seriál!

Dexter 9.4% (39)
Deníky upíra 12.3% (51)
Hra o trůny 10.9% (45)
NCIS 9.7% (40)
Teorie velkého třesku 9.9% (41)
Jak jsem potkal vaši matku 9.7% (40)
Fringe 8.5% (35)
Misfits 9% (37)
Once upon a time 9.7% (40)
Vražedná čísla 10.9% (45)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama