Mlhavé kroky

30. září 2013 v 13:09 | Katrin |  Střípky z deníku
Podzim je podle mě nejlepší období na procházky, hlavně pokud řešíte nějaké dilema nebo se snažíte zneškodnit problém. Pokud se na spoustu věcí, které jsou s podzimem spojené, podíváte trochu jinak, než jak se na ně dívá většina lidí, nebude se vám už podzim zdát takový ponurý a šedý.

Brzké šero. Miluju procházky za šera. V létě se šeří poměrně dlouho, když vyrazíte na procházku po západu slunce, můžete bloumat krajinou čtyřicet minut nebo i víc, než padne tma. Jenže v létě slunce zapadá pozdě, kolem deváté hodiny. Proto mám podzimní šero radši. Je sice kratší, ale stmívá se už kolem šesté hodiny, takže když přijdu z práce, najím se a nechce se mi nic dělat, jdu se projít a uklidnit se, seskládat si myšlenky o tom, co se mi dneska povedlo a na čem je potřeba pokračovat zítra.
Mlhavé scenérie. Nejen pro objektivy fotografů, ale i pro moje oči, jen tak, je mlha úžasná podívaná. Uvědomuju si, jak může být na světě krásně. Pokud je mlhy moc, říkám si, že ráno se mlha stejně rozpustí a údolíčko bude zase stejné jako dřív. Stejně tak naše problémy odplynou, pokud je necháme a nepřikryjeme je pokličkou, která by je v údolí zbytečně zadržovala.
Čerstvé rána. Jsou osvěžující a perfektní na probuzení mozku, a přitom ne příliš chladné jak třeba zimní rána daleko pod bodem mrazu. Víc k tomu netřeba dodávat.
Barevné oblečení. Na truc nosím na podzim všechny křiklavější barvy než je černá nebo šedá, často obleču žlutou, zelenou, červenou, okrovou, vínovou nebo broskvovou. Za prvé mi to připadá, že ladím s celým okolním světem, který v tuto roční dobu také nešetří barvami, a za druhé se snažím ostatním ukázat, že podzim neznamená, že se budu oblékat jako bych šla každý den místo do práce na pohřeb. I boty si kupuju spíš hnědé nebo fialové, černé mám podzimní snad jen jedny.
Všechno se mění. I příroda nám dává najevo, že čas od času je dobré udělat změnu. Teprv když se zastavíme, zhluboka nadechneme a snažíme se spočítat odstíny barev na listech stromů, uvědomíme si, že pomalu přichází nějaká změna. Zároveň se můžeme zamyslet nad tím, jestli jsme spokojení se svým životem, nebo by bylo lepší něco (u)dělat jinak. Je třeba trávit více času v přírodě a věnovat se aktivitám, které nás baví. Pohled na žlutnoucí stromy z okýnka autobusu nebo auta vám tento zážitek nepřinese. I když by vaše kroky ke změně byly jenom mlhavé a drobné, znamená to, že jsou neunáhlené a měli jste čas o nich přemýšlet. Pokud řešíte nějaký problém a přesto se k žádnému kroku nemůžete odhodlat, věřte, že dřív nebo později budete muset, protože jinak se nic nikam nepohne.
Český pesioptimismus. Že se Češi za optimisty považovat nedají? To je pravda, spíš máme v našem státě tendence si na cokoliv stěžovat, jen aby to snad nevyznělo uspokojivě, pohodově, bezstarostně. Ale přestože jsme Češi, každý z nás se může odtrhnout od tohoto nesmyslného stáda "stěžovatelů" a stát se podzimním optimistou. Ten podzim přijde, ať chceme nebo ne, tak proč si kvůli tomu přidělávat vrásky na čele.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Mým nevyužitým talentem je:

malování 16.9% (54)
psaní příběhů/poezie 13.8% (44)
tanec 7.8% (25)
fotografování 10% (32)
herectví 4.7% (15)
sport 3.8% (12)
návrhářství oděvů 4.4% (14)
grafika/ design 6.9% (22)
ruční práce 5.6% (18)
znalost jazyků 5% (16)
hraní na nástroj 5.3% (17)
zpěv 4.7% (15)
kutilství 4.7% (15)
vaření 6.3% (20)

Komentáře

1 Fredy Kruger | 4. října 2013 v 1:25 | Reagovat

" Když podzimní vítr se prohání,
já v divokém větrném foukání
v trenýrkách pobíhám po stráni !

... Jak ve vísce uslyším klekání,
věřte, že dostanu nutkání..

... na co že ?  abych se vysvléknul !"

Muž trenýrky z nohou již sesmeknul...

Tu chycen byl obecním strážníkem !

" S odkrytým  pózoval pindíkem !"
Žaluje policajt  starostovi

" Sviňák ! to nelze popsat slovy !"

"Proč svlíkal ses ?" .... dí chlapík : " Neřeknu !"

" Ničemo !  pročpak ses vysvléknul ??"

... Tu chlapík se bleskově vysmeknul !
Utíká !  jako blesk vystřelil !

" Vůbec nevíme , kdo to byl !"

... strážník též křičí :  " Nevíme !"

Starosta krajně je rozčilen !

2 Cata | Web | 6. října 2013 v 23:48 | Reagovat

Souhlasím! Miluju podzim víc než jakékoli jiné roční období. Okolí nechápe, já jsem spokojená :)

3 Intuice | E-mail | Web | 9. října 2013 v 16:50 | Reagovat

Obrázek je pěkný. Nejvíce z textu se mi líbí poslední odstavec - proč být pesimistou, když mohu být optimista? Všechno je v nás. Co si zvolíme, to jsme! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama