Únor 2014

Katka (1949)

26. února 2014 v 9:49 | Katrin |  Novinky
Moc příjemný černobílý slovenský film, ve kterém se vesničanka Katka vydává pracovat do továrny ve městě.
Dost dobře zachycuje pocity člověka, který nechce celý život zůstat mezi krávama a slepicama. Teď zrovna se cítím nějak podobně, krávy už mě taky přestaly zajímat. Katka taky nechala doma všechno a všechny a nijak extra jí to nechybělo. Do té naší vísky se můžeme vrátit vždycky. I když vidím, kolik práce je tu potřeba a že bych se chtěla věnovat věcem, kterým se tu nikdo nevěnuje, no myslím, že pokud počkaly doteď, tak chvilku to tu beze mě ještě vydrží a já se k nim vrátím až smočím svoje boty ve sněhu severním.
Obrázek z kultura.sme.sk to zachycuje naprosto dokonale.


Pozitivní okénko

8. února 2014 v 14:56 | Katrin |  Střípky z deníku
Už nebudu rozebírat, jak moc je dnešní svět postavený na hlavu. Jak všichni čučej u počítače a neumějí třídit odpad, který se pak po tunách háže do oceánů a člověk si tím pádem sám otravuje zdroje své potravy. Když to někomu nedochází, nechám ho v tom. Škoda, že to nedochází většině obyvatelstva naší planety.

Poslední dobou mně ale zvedá náladu, že občas potkám lidi, kteří si dokážou ověřit informace snášející se na nás z médií, a pokud něčemu chtějí opravdu rozumět, najdou si ty správné názory a zdroje, kterým mohou věřit. S tímto člověkem pak ráda podebatuju o různých věcech a častokrát mi docvaknou spojitosti, kterých jsem si sama nevšimla. V tomto ohledu teda musím uznat, že Internet je užitečná věc, pokud umíte informace správně selektovat.
Taky jsem si všimla, že se rozmáhá kult originality. A to je další pozitivní vlaštovka v tom dnešním mainstreamovém světě. Spousta lidí totiž ráda dělá to, co ostatní nepovažují za přínosné nebo co není dostatečně cool. Je moderní zumba, pojďme všichni chodit na zumbu. I když někdy je nový styl právě tím, co jste hledali, oceňuju lidi, kteří si sami dokážou najít sport co je baví, aniž by čekali, až přijde nějaká nová móda. Být aktivní a sám si hledat to, co mě zajímá. To je podle mě jediný způsob, jak být spokojený. Často je právě originalita a neotřelost klíčem k úspěchu jak ve sportu, podnikání, tak v mnoha jiných oblastech života. Pokud se vám totiž něco podaří, budete to vy, kdo proslaví nebo alespoň vyzdvihne váš oblíbený sport/zábavu na jiný level a přidá mu na významnosti. To je taky důvod, proč ráda dělám to, co ostatní nebere, nebo to dokonce odsuzují. Je důležité, že já si svůj oblíbený sport užívám a že mi dodává energii, zatímco ostatní ji ze mě vysávají svým pesimistickým chováním. Vlastně, já zapomněla. Pesimismus je dneska strašně cool.