Duben 2014

Velryby a my

27. dubna 2014 v 20:45 | Katrin |  Blýskání
Představte si tíhu, jakou byste cítili, kdyby vás zalehla velryba. Kosti by vám křupaly jedna za druhou a hlavou by vám nejspíš běžely otázky typu Proč já? Máš tu kolem sebe tolik místa, tak proč se musíš svalit zrovna na mě?

Setkání s jednou takovou velrybou mě inspirovalo k založení nové rubriky. V té se budou objevovat jak podobné zážitky, tak také postřehy z knih nebo jiných zdrojů, které dokážou nastínit, jak je možné z podobně nepříjemných situací vybruslit.
"Moje" velryba se zaměřila na vyhledávání zbytečných konfliktů při běžných situacích. Chytání za slovo a dokazování, že příčina konfliktu, který se už té chvíli snažím uhasit, je určitě na mé straně. Neustálé nadhazování důkazů, proč já jsem v této situaci ta hloupá a pitomá. Ve světě, v jakém tato velryba žije, neexistuje, aby neměla pravdu a aby snad mohla utrpět nějakou ztrátu. Ať už ztrátu v podobě prohrané situace, nebo ztrátu smyšlené neporazitelnosti a dokonalosti.

Jelikož jsem podobný problém komunikace ještě při pročítání různých knih o vztazích nenašla, budu mluvit jen ze zkušenosti z tohoto setkání. Nejlepším řešením je samozřejmě absence jakéhokoliv kontaktu s velrybou. Pokud se kontaktu vyhnout nedá, je pak už jen na vás se nad takovéto chování povznést. Velrybě by ani nemělo cenu dokazovat, na čí straně je pravda a nejspíš ji to ani nezajímá. Proto je důležité nepřipouštět si takovéto lidi k tělu, co nejdříve "debatu" ukončit a hlavně, hlavně se k ní za žádných okolností nevracet. Ani kdybyste našli nový důkaz, který by mohl mluvit ve váš prospěch a dokázat, že jste měli pravdu. Ve velrybím světě se prohra nepřipouští, a pokud byste se vytasili s tímto domělým důkazem, opět skončíte zadupaní do země, protože velryba na vás vytáhne jiné zbraně, například staré sliby nebo "nevyříkané" křivdy.

Návraty

11. dubna 2014 v 21:34 | Katrin |  Střípky z deníku
Už několikrát jsem si říkala, že tentokrát si nechám vesnickou romantiku ujít. Ale v pátek vždycky vyměknu, sednu na autobus a šup mezi kopce a pole. Prostě si nedokážu představit víkend bez kafe na terase, i s tím dotěrným kocourem, ranní obhlídku zahrádky, ve které se všechno pomalu rozevírá, a pozorování probouzejících se obyvatel vesnice, kteří pomalu ale jistě už po sedmé hodině nasísají z oken a vylézají ze vchodů, aby si to namířili do místních potravin.
Mám tahle rána čím dál radši. Všechno to cvrlikání a pocit, že nic nemusím, a že když bude nejhůř (tedy když zafunguje moje lenost v plné síle), můžu na té terase prosedět celý den.
Vyloženě mi k takovým ránům pasuje spíš pojmenování jitro nebo kuropění. Nevím proč. Snad je v tom něco poetického z dávných dob, kdy se tak mluvilo, snad si tu poetičnost jenom představuju. Ale to je mi v tu chvíli úplně jedno. Hlavní je, že se můžu zvednout a jít, kam se mi zachce, nikde nenajdu uprostřed louky ploty nebo výstražnou ceduli Soukromý pozemek. I když je vesnice na mapě taky rozkrájená na dílky, které připadají jednotlivým majitelům, nikomu by určitě nevadilo snad ani kdybych jim vlezla na dvorek. A to je asi to hlavní, co mě k těm návratům pořád nutí. Ta volnost, svoboda, sepjatost s přírodou. Můžu jít zalít kytky sousedce a bude jí to jedno, nikdo mě nevyhodí z "jeho" kousku lesa a tak dále.
Když jsem zadala do googlu výraz "kuropění", jeden z obrázků přesně vystihoval tu nekonečnou dálku, kterou můžete mít jako na dlani, když vylezete na ten správný kopec. Pak už jen čekat a sledovat, jak se slunce pomalu vyhupuje na oblohu. Myslím, že člověk takové chvilky potřebuje, aby si uvědomil, jak malý je a jak je ta jeho honba za majetkem a penězma nicotná.


Náš krásný češtin

9. dubna 2014 v 12:19 | Katrin |  Vychytávky do školy
Jelikož většině školáků nastalo období přijímacích zkoušek, připomenu všem Internetovou jazykovou příručku.
Najdete ji na adrese prirucka.ujc.cas.cz a obsahuje prakticky všechno od čárek až po pády.

Důležitou vlastností této příručky je rozpoznávání slov, takže i když do vyhledávacího okénka napíšete špatný tvar, příručka slovo najde a odkáže na správnou formu slova. Navíc se pod výkladem objeví i odkazy celých kapitol, které se týkají chyby v hledaném slově.

Tak vám přeju hodně štěstí, ať už u Scio testů nebo u jiných přijímacích procedur. Usmívající se