Návraty

11. dubna 2014 v 21:34 | Katrin |  Střípky z deníku
Už několikrát jsem si říkala, že tentokrát si nechám vesnickou romantiku ujít. Ale v pátek vždycky vyměknu, sednu na autobus a šup mezi kopce a pole. Prostě si nedokážu představit víkend bez kafe na terase, i s tím dotěrným kocourem, ranní obhlídku zahrádky, ve které se všechno pomalu rozevírá, a pozorování probouzejících se obyvatel vesnice, kteří pomalu ale jistě už po sedmé hodině nasísají z oken a vylézají ze vchodů, aby si to namířili do místních potravin.
Mám tahle rána čím dál radši. Všechno to cvrlikání a pocit, že nic nemusím, a že když bude nejhůř (tedy když zafunguje moje lenost v plné síle), můžu na té terase prosedět celý den.
Vyloženě mi k takovým ránům pasuje spíš pojmenování jitro nebo kuropění. Nevím proč. Snad je v tom něco poetického z dávných dob, kdy se tak mluvilo, snad si tu poetičnost jenom představuju. Ale to je mi v tu chvíli úplně jedno. Hlavní je, že se můžu zvednout a jít, kam se mi zachce, nikde nenajdu uprostřed louky ploty nebo výstražnou ceduli Soukromý pozemek. I když je vesnice na mapě taky rozkrájená na dílky, které připadají jednotlivým majitelům, nikomu by určitě nevadilo snad ani kdybych jim vlezla na dvorek. A to je asi to hlavní, co mě k těm návratům pořád nutí. Ta volnost, svoboda, sepjatost s přírodou. Můžu jít zalít kytky sousedce a bude jí to jedno, nikdo mě nevyhodí z "jeho" kousku lesa a tak dále.
Když jsem zadala do googlu výraz "kuropění", jeden z obrázků přesně vystihoval tu nekonečnou dálku, kterou můžete mít jako na dlani, když vylezete na ten správný kopec. Pak už jen čekat a sledovat, jak se slunce pomalu vyhupuje na oblohu. Myslím, že člověk takové chvilky potřebuje, aby si uvědomil, jak malý je a jak je ta jeho honba za majetkem a penězma nicotná.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Mým nevyužitým talentem je:

malování 16.9% (54)
psaní příběhů/poezie 13.8% (44)
tanec 7.8% (25)
fotografování 10% (32)
herectví 4.7% (15)
sport 3.8% (12)
návrhářství oděvů 4.4% (14)
grafika/ design 6.9% (22)
ruční práce 5.6% (18)
znalost jazyků 5% (16)
hraní na nástroj 5.3% (17)
zpěv 4.7% (15)
kutilství 4.7% (15)
vaření 6.3% (20)

Komentáře

1 karlaprazakova | Web | 19. dubna 2014 v 17:53 | Reagovat

Chápu tě, mam to taky velmi, velmi ráda :-)

2 Ježurka | Web | 23. dubna 2014 v 17:22 | Reagovat

Ano, já ti rozumím a taky by se mi to líbilo. A ten závěr - to jsi vystihla!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama