Září 2014

Velký sen

30. září 2014 v 19:31 | Katrin |  Novinky
Občas brouzdám na youtube a pouštím si filmy. Většinou jsou tam samé slátaniny, ale čas od času se objeví něco skvělého. Tentokrát to byl německý film Velký sen. Nejdřív mě sice zaujal tím, že se jedná o příběh učitele angličtiny (s jehož metodou zážitkové výuky jsem se nejvíc ztotožnila), ale po chvilce se tam začalo odehrávat něco úplně jiného a významnějšího, a totiž akceptace zvyklostí jiné kultury.
Konrad Koch jako mladý Angličan přijíždí do Německa a má s sebou fotbalový míč, který po pár hodinách vytáhne ze svého kutlochu, aby své studentíky trochu rozhýbal a donutil je mluvit anglicky. A po pár minutách je to boj o existenci nebo zákaz fotbalu v Německu. Moc mě bavily doprovodné příběhy kluků, kteří "rebelují" proti svým zarputilým rodičům. Absenci titulků k anglickým větám jenom schvaluju, páč žádnému divákovi neuškodí naučit se pár slovíček a aspoň to nekazí autenticitu příběhu.


Olmütz

30. září 2014 v 19:10 | Katrin |  Akce, výlety
Je to už nějaký ten týden, co se v Olomouci konal historický festival Olmütz, ale ten zážitek ve mně pořád přetrvává. A tak vám ukážu aspoň nějaké fotky, ať se na Olomouckou Pevnůstku vypravíte příští rok taky.
Nejdřív jedna fotka z drezúry koní, kde se předvedla paní ve fajných šatech.


Bylo to vlastně poprvé, co jsem viděla na vlastní oči rekonstrukci historické bitvy. Chvilku sice trvalo, než se to rozjelo, napřed vojáci jen pochodovali sem a tam, ale jak se do toho přidaly jezdecké oddíly, tak scéna začala nabírat na obrátkách. Jedno z mužstev pak vytáhlo už-nevím-kolikatilibrový kanón, který dělal takové rany, že už jsem si opravdu zacpávala uši. Všechny možné děla byly proti němu slabota. Najdete ho na prvním obrázku v pravo, ten zelený. No a druhý obrázek jen pro dokreslení atmosféry a poctu padlým, kteří se na konci zvedli a odkráčeli. Smějící se