Prosinec 2014

Bloudivá

27. prosince 2014 v 15:50 | Katrin |  Střípky z deníku
Každý den je moje nálada jiná, dneska je bloudivá a toulavá, a ještě k tomu hloubavá. Aneb jak už někteří mí čtenáři ví, při hloubání totiž spřádám plány.

Tím dnešním plánem je stromková školka, nejspíš jehličnanová. Ani obtížné by to nebylo. Jen kousek pole, na kterém by místo brambor rostly stromky. Kdyby jich bylo víc, jeden rok na Vánoce by naše vesnice nemusela žádné v lese kácet, jen by si zašli ke mně. Alebo len táram hlúposti? Možno. Ale tak nějak mě láká, že bych nějakým způsobem reálně uvedla v realitu věc, kterou nám všichni strkají pod nos: pomáhejte životnímu prostředí, třiďte odpad, používejte látkové tašky a ne igelitky, ... ale kolik z těchto věcí skutečně děláme? A když nemáme možnost třídit odpad, co můžeme dělat místo toho?

A proto mě napadlo, po tom, co u nás doma neprošel můj nápad na třídění, že to zkusím jinak a vymyslím si svůj vlastní způsob, jak přispět svou troškou do mlýna. Naštěstí žiju tam, kde se živá příroda prochází po polích a létá nám na zahradu, a tak je mnohem jednodušší pochopit, proč má smysl něco takového dělat.

Vánoslava

25. prosince 2014 v 21:34 | Katrin |  Střípky z deníku
Spousta besed se odehrává ve stejném duchu, ale že i Vánoce uběhnou tak rychle, jako by to byla jen nějaká rodinná oslava, to mě překvapilo. Nepřekvapila mě absence sněhu na Štědrý den, na to už si začínám zvykat. Stejné pohádky během celých svátků taky potvrzují tradici, a nové pokusy o pohádky taktéž. Opět zaujala jen jedna, tentokrát Princezna a písař.
Začínám přemýšlet, jak ty Vánoce příští rok okořenit. Ale zatím jsem na nic kloudného nepřišla. Veškeré mé pokusy skončily v době adventu hranatým věncem a na další invence nebyl čas.

Ale dejme tomu, že na přemýšlení mám ještě rok. A to by v tom byla vánočka, aby se z ní nějaká rozinka do dalších Vánoc nevydloubla.

Trochu invence budou potřebovat ještě oslavy nového roku. Ne, že by byly nějaké nepovedené, jen jsou pořád stejné. I když kadý nový rok je jedinečný, oslavy jsou pořád tytéž. Asi začnu rozkrajovat jablka a lít olovo a nejspíš si pogooglím i nějaké další starodávné zvyky. Kdyby jste o nějakém věděli, budu ráda, když napíšete komentář. Usmívající se