Listopad 2016

Ty víš, kdo to může změnit

8. listopadu 2016 v 18:28 | Katrin |  Střípky z deníku
Existuje na světě jeden člověk, který zvládne změnit všechno. Všechno, co se nám děje, má svoje důvody, a tento člověk je řídí. To kvůli němu jsem například já ještě neviděla Český ráj, nezkusila fly jógu a ani se zatím nenaučila dělat výborné lívanečky s ovocem.

Dnes jsem ve svém news feed na fb našla odkaz na článek, který prý pohoršil či vyděsil spoustu lidí. V tomto článku byl obrázek ledního medvěda, který byl asi tak hubený jako já. Nemusím říkat, jak moc jsem (nebo spíš nejsem) hubená, aby vám došlo, že když je medvěd útlý jak člověk, tak je s ním něco špatně. Celý článek popisoval globální oteplování a jeho dopady na zvířata na druhém konci zeměkoule. Mě osobně ale víc zaujal obrázek medvěda, který skáče po kouskách ledu, jen aby našel nějaký pro něho dost velký kus. Přišlo mi to jako boj. Vyloženě boj o to mít něco pevného pod nohama, mít kde lovit, mít kde spát. Až člověka napadne, že se musí něco změnit.

A tak jsme zpátky u toho dotyčeného, který může změnit všechno, co se vám nelíbí. Ta dotyčná jsem já, ten dotyčný jsi ty a dotyční jsou taky všichni ostatní. Obklopujte se dobrými lidmi, kteří něco dokázali, nechte se inspirovat lidmi, kteří něco změnili. Ale pak - a to je to nejdůležitější - jděte a sami taky něco změňte. Pokud změníte svůj postoj k okolí, budete optimističtější a laskavější, pocítí to všichni kolem vás. Pokud změníte svůj postoj k životnímu prostředí, pocítí to celá planeta. Obě možnosti jsou dobré, můžete změnit jen něco a to stačí. Čím víc věcí ve svém životě dokážete změnit na pozitivní, tím pro vás lépe.
Na závěr pro inspiraci sem dávám linky na to, jak alespoň orientačně zjistit, jaká je vaše ekologická stopa a v čem máte rezervy: anglicky: zde, česky: zde.
Obrázek z: interez.sk