Vychytávky do školy

P(r)očtení

20. července 2014 v 17:14 | Katrin
Někdy potřebuju ke čtení nebo učení naprosté ticho, ale poslední dobou jsem si zvykla na nějaký podkres. Sice když na youtube zadám "reading music", tak to najde krásné dvouhodinové skladby, ale tak uspávající, že kdybych si je pustila, tak nedojdu ani na druhou stránku. Tak jsem musela trochu přebírat a hledat, co nebude rušivé, ale na druhou stranu bude aspoň trochu dynamické. A tady jsou moje tři nejoblíbenější:
1. Waltz music

2. Film music in piano

3. Enya
Dalším řešením je samozřejmě jakýkoliv soundtrack, u mě vedou filmy Vášeň a cit nebo Harry Potter 5.

Náš krásný češtin

9. dubna 2014 v 12:19 | Katrin
Jelikož většině školáků nastalo období přijímacích zkoušek, připomenu všem Internetovou jazykovou příručku.
Najdete ji na adrese prirucka.ujc.cas.cz a obsahuje prakticky všechno od čárek až po pády.

Důležitou vlastností této příručky je rozpoznávání slov, takže i když do vyhledávacího okénka napíšete špatný tvar, příručka slovo najde a odkáže na správnou formu slova. Navíc se pod výkladem objeví i odkazy celých kapitol, které se týkají chyby v hledaném slově.

Tak vám přeju hodně štěstí, ať už u Scio testů nebo u jiných přijímacích procedur. Usmívající se

Můj boj s prokrastinací aneb Jde to

10. listopadu 2013 v 19:49 | Katrin
Našla jsem pár vychytávek, které pomáhají proti odkládání povinností a především plnění práce nebo projektů.
Někteří lidé si pletou prokrastinaci s relaxací. Relaxovat a "vypnout" se prostě jednou za čas musí a není důvod se kvůli tomu cítit špatně. Kdežto celodenním odkládáním práce, která nakonec zabere všehovšudy půl hodinky, zabijeme často celý den.
Nutnost dokončení rozsáhlé práce mě dovedla k myšlence, že nějaký způsob, jak se déle soustředit na psaní nebo plnění úkolů, prostě musí existovat. Na podzim a v zimě mi hodně pomáhají barevné svíčky, které si rozestavím po stole. Svíčky mě trochu uklidní, mám v pokoji více světla a navíc mi to připomíná atmosféru starých dob, kdy umělci tvořili jenom při svíčkách. Tak si prostě musím "představovat", že taky něco tvořím. A jelikož hlavně o domácích úkolech ze školy jsme přesvědčení, že nejspíš nikdy k ničemu nebudou, přesto je potřeba se k nim nějak dokopat. Tak vám držím pěsti.

1. Internet
Prvním a nejjednodušším mým pokusem bylo zbavit se internetu, tj. Facebooku, Novinek, Youtube a všech dalších "vymožeností" této sítě. Pokud vám nějaký projekt hoří, je odpojení internetu řešením. Má to ale dva háčky. Za prvé, dneska i k většině prezentací potřebujeme vyhledávat informace (v mém případě vysedávat na online slovníku, odskakovat kvůli každému pátému slovíčku do vedlejší místnosti na pc mě brzy omrzelo), a za druhé, bohužel stačí kliknout na Připojit a hurá opět v tom lítáme.

2. Knihovna
Docela solidní řešení, pokud ke splnění úkolu nepotřebujete počítač. Pár takových úkolů se dneska ještě najde, třeba povinná četba, výpisky atd. Prostě vezmu materiály, termosku s kafem a něco málo(!) na zub a šupajdá do knihovny, mezi regály, kde nevidno počítače ani psa, se kterým se dá jít ven, ani bedny, u které bychom se zasekli. Má to snad jen jeden háček, pokud jste v oddělení pro dospělé, často se tam producírují velmi příjemní "spolustudovníci/ce".

3. Focus Booster
Tohle je aplikace připomínající obyčejné stopky, kdy počínaje stiskem tlačítka vám běží čas, jaký jste si ke splnění úkolu stanovili. Kromě obyčejných stopek počítá i trvání přestávky a většinou pracujete ve čtyřech cyklech po 25 minutách; délku jak přestávek tak lekcí si můžete sami nastavit. Je navíc úžasná v tom, že se v nastavení (vpravo značka tří řádků pod sebou) dá zvolit automatické opakování lekcí, tedy jedete lekce-přestávka-lekce-přestávka a pořád dál. Aplikace se dá naistalovat, ale je i online. Na youtube jsou kdyžtak videa, jak s touto aplikací pracovat. Nevýhodou však je, že se vám nikam nezapisuje, kolik lekcí jste už odpracovali. A proto jsem přešla k jinému stylu časovače, a tím je myHours.

4. myHours.com
Programů na time management je více, já jsem zatím s myHours spokojená. Četla jsem názory, že se z toho blbě tisknou faktury, ale to momentálně nepotřebuju, takže mi to nevadí. Tahle appka má kalendář, stopuje čas strávený na jednotlivých úkolech a projektech (ano, výhoda je, že jich tam můžete mít více), počítá celkový čas práce na daném projektu a tvoří i různé grafy, ve kterých jde krásně vidět, kterému projektu se věnujete nejvíc a kterému nejmíň. Malou nevýhodou je, že funguje jen online, ale na druhou stranu si přitom uvědomíte, kolik času nad čím trávíte. Můžete si klidně změřit, kolik hodin denně vám sežere například facebook.

Zimní vychytávky

3. prosince 2011 v 12:51 | Katrin

Čelenky

Není nic lepšího, než zabít dvě mouchy jednou ranou. Vánoce jsou za dveřmi a tak můžete vašim drahým rodičům smazat nejednu vrásku z čela, když jim sami navrhnete, co byste rádi našli pod stromečkem. Následující dva tipy jsou celkem nenákladné, praktické a moc fešné Usmívající se

Pletená čelenka je řešením pro holky, které nemají rády čepice a zplihlé vlasy pod nimi. Čelenka může naopak účes ještě podtrhnout a udělat ho zajímavějším. Dneska už jsou k dostání různé druhy a barvy, ale já bych spíš volila podle vzoru. Nejvíc se mi líbí ty s velkou mašlí na boku. I když je tady riziko, že se vám rodičové zrovna netrefí do vkusu, můžete jim poradit alespoň barvu nebo obchod, který odpovídá vašemu vkusu.


Termosky

Další praktickou vychytávkou je termoska. Ať už máte radši čaj nebo kafe, zvlášť teď v zimě si můžete v pohodě popíjet i ve škole a ušetřit spoustu peněz za ty vývary z automatů, nemusíte křepčit v žádné frontě a navíc si můžete namíchat svou vlastní ideální kombinaci s mlékem nebo cukrem, nebo obojím. Navíc pokud máte doma kávovar, ráno natočíte tři latéčka do termosky a hurá do školy. Když si vyberete už nějakou kvalitnější, jsou tak dobře těsněné, že se nemusíte bát nosit je mezi knížkama. Já tohle praktikuju už tři měsíce a nikdy se mi nevylila ani kapka. Termosky jsou ve všech různých barvách a objemech, dokonce se čím dál víc prosazuje jejich moderní design, což ocení především kluci. Ve škole prostě budete tuhle zimu cool Mrkající

Jane Austen

14. července 2011 v 15:35 | Katrin
Ne každého baví číst, ale na filmy se díváme všichni. Jane Austenová je známá britská spisovatelka, a tak je většina jejích děl zfilmovaná. Nejméně jedno dílo od ní zná snad každý, a to Pýchu a předsudek (Pride and Prejudice). Já upřednostňuji verzi z roku 2005 s Keirou Knightley, je tak správně kousavá a myslím, že Keira se na Elizabeth opravdu hodí. Rozum a cit (Sense and Sensibility) také stojí za zhlédnutí díky skvělým hereckým výkonům nejen Alana Rickmana a Kate Winslet, ale i díky celkem slušné zápletce.

Další z filmů natočených na motivy knih Jane Austen je Emma. Povedená je například verze z roku 1996 s Kate Beckinsale v hlavní roli. Četla i viděla jsem Mansfield Park, hezký, i když celkem nezajímavý počin ústící v maličko dětinský závěr. Pokud se nudíte, není k zahození ani Anna Elliotová/Vyznání Anny Elliotové (Persuasion), ale pro trošku dějové změny bych volila spíš Northangerské opatství (Northanger Abbey), do kterého se autorka snažila částečně zapracovat gotickou atmosféru.

Jelikož hrabství Berkshire i okolí je krajem Jane Austenové, trošku jsem se do ní zbláznila. Naštěstí to k něčemu bylo, protože jsem tím objevila film, který se snaží poodhalit lásky samotné autorky a je takovou její autobiografií. Je to Vášeň a cit (Becoming Jane) z roku 2007 s úžasnou Anne Hathaway v hlavní roli. Musím uznat, že tento film řadím na stupnici oblíbenosti hned za Pýchu a předsudek, protože jako jeden z mála nekončí svatbou a jeho děj není tolik předvídavý.

Všechny tyto filmy se dají najít na Youtubu, i když je pravda, že některé jen v angličtině. Ale tak jednou zajít do trafiky pro českou verzi a utratit pár kaček za kousek světového literárního významu není přece tak moc

Anglina, Čeština

12. září 2010 v 21:15 | Katrin
Tím, že odstartoval další školní rok, rozhodla jsem se podělit se s vámi o některé vychytávky, které mi často pomáhají ve škole. Pokud vybyde trochu času, zkusím sem řadit i věci neučební, třeba jak si pořídit nový look nebo jiné fikané věcičky.

Jako první jednoznačně vyhrává Help for English. Tyto stránky jsou nabušené jak slovní zásobou a jejím procvičováním a srozumitelně vysvětlenou gramatikou, tak i různými zábavními aktivitami, písničkami a slovníkem.

Další vychytávkou, tentokrát co se češtiny a literatury týče, je literární deník Johanesville. Pokud máte naspěch s referátem o nějakém díle, stačí si to přečíst on-line a nemusíte běhat ani do knihovny. Najdete tu české i světové autory, od některých jen jedno dílo a životopis, u některých i několik děl, většinou povídek. Tento blog určitě stojí za zkouknutí.

Pokud máte nějaké další nápady, co by se v téhle rubrice mohlo objevit, písněte na meil nebo do komentářů. Snadnějc proplujem následujícím školním záhulem.
 
 

Reklama