Ze země sobů

Finská architektura

4. října 2016 v 19:47 | Katrin
Památka na léto, která tu nesmí chybět. Člověk si v Helsinkách připadal místy jako v pohádkách, když na domech mezi věžičkami bylo vidět cimbuří, až se mi v hlavě objevila otázka, jestli se v těch domech opravdu normálně bydlí.
Když už neměl dům cimbuří, tak měl vchod jak do nějaké tajemné komnaty nebo cizí říše.
Podobně vypadala i budova nádraží.


Severská móda: IVANAhelsinki

4. března 2013 v 13:03 | Katrin

Dnes vám ve zkratce představím finskou módní značku IVANAhelsinki. Sestry Paola a Pirjo Suhonen založily tuto značku v roce 1998 a jejich modely jsou protkané nostalgií 60. a 70. let. Svou přehlídku měla značka IVANAhelsinki už i v New Yorku v rámci New York Fashion Week v roce 2010 jakožto první finská módní značka vůbec. Na pařížském týdnu módy se představila v roce 2007 a mezi její přední fanoušky patří například modelka Helena Christensen.
Kuriózní je, že Ivana Trump v roce 2010 žalovala tuto značku za poškození a užívání jména Ivana (což je také prostřední jméno Paoly Suhonen). Spor skončil mimosoudním vyrovnáním a dohodou, že název značky se pro americký trh trochu pozmění, aby se vzájemně odlišily.
Mou oblíbenou kolekcí je Tapiola-Kauniainen, kde mě nejvíc zaujal bambulkový svetr,
a také všechny další zimní kolekce.


Modely se dají sehnat v obchodech Asos a prohlédnout si je můžete na oficiálních stránkách IVANAhelsinki.

Sedm finských zázraků

4. ledna 2013 v 18:28 | Katrin
Zajímavé nápady mají ti Finové. A i když každý dneska už například ví, že Nokia je finská značka a sauna finský vynález, existuje spousta dalších věcí, které se právě ve Finsku zrodily nebo jsou pro Finsko typické.
Začnu skříňkou na nádobí vybavenou poličkama na uschnutí, abyste už nikdy nemuseli nádobí utírat :)
Mnozí z vás taky znají Mumínky (the Moomins),
nebo nůžky fiskarsky.
Pro Finsko je jedním z velkých a vzácných pokladů křišťálově čistá voda po celé zemi, a v celém Finsku platí, že pokud se chcete napít z nějakého jezera, klidně můžete.
Pak ještě zmíním Linux, odrazky a reflexní pásky a na závěr (mě osobně nejvíc překvapili) Angry Birds.

Johanna Kurkela

27. srpna 2012 v 18:21 | Katrin
Svým vzhledem a barvou vlasů trochu připomíná zpěvačku, která si říká A Fine Frenzy, ale o té až jindy.
Johanna Kurkela je Finka, je jí 25 a od malička se učila hrát na housle a piano. Wiki o ní dál říká, že nazpívala vokály k několika písním skupiny Sonata Arctica, ale především je známá z národního kola Eurosongu z roku 2007.
A tady už jeden z mých oblíbených Johanniných songů - Riko Minut:


Musím sem dát ještě jedno video, a tím je její verze finské písničky Rakkauslaulu, kterou nazpívali například i The Rasmus. Mně se ale víc líbí tahle verze.

Zabobulené Finsko

20. července 2012 v 23:37 | Katrin

Předpověď hojné úrody bobulí přiláká do Finska velké množství sběračů. První skupiny by měly dorazit každým dnem.

Pěstitelé bobulí v severním Finsku s radostí očekávají sběratele, kteří dorazí ve velkém počtu. Když je úroda veliká, pomocní sběrači umožní získat co nejvíce plodů k prodeji na trhu. Obchodníci v Kainuu pozvali do Finska téměř 1 100 sběračů bobulí pro sběr ovoce v Kainuu, východním Laponsku a na severovýchodě Finska.

Většina pracovníků přiletí z Thajska a letos se k nim připojí i Ukrajinci. Několik sběračů přijede i ze sousedního Švédska. Mzda pracovníků v článku uvedena nebyla; Jari Valtanen ze společnosti Kainuu Products dodává, jaké jsou další výhody této práce: "Sběrači nebudou muset platit stravu ani ubytování."
Některé země si holt dovedou vážit toho, co příroda naděluje, a často když jdu po chodníku a brodím se rozšlapaným ovocem, tak mě napadá, že buď nějaký hlupák sadil ovocné stromy přímo u cesty, nebo nám už moc nevoní věci, co jsou zadarmo, a zblbnutí placením za kdejakou pitomost radši platíme i za to, co nám stromy a keře nastrkují až pod nos.

A moře se stalo nebem

31. května 2012 v 20:43 | Katrin

Před příjezdem do Finska se americký architekt Travis Price zeptal: "Je tam místo, kde se dá ponořit do jejich dávné mytologie?" Jako odpověď vznikla během 11 dní unikátní budova, která také odstartovala Týden designu v Helsinkách v roce 2010.

Price si jako námět pro svůj projekt vybral Kalevalu, která je kolekcí příběhů východofinské lidové slovesnosti a poprvé byla sepsána na začátku 19. století. Stavba spadá do projektu nazvaného Spirit of Place, který používá architekturu jako prostředek k objevování mytologií, ekologie a modernismu v různých zemích a za svou sedmnáctiletou historii díky němu vznikly jedinečné stavby po celém světě. Na ně se můžete podívat na officiálních stránkách projektu.

A teď už ke Kalevalakehtu. Pod Priceovým vedením postavila mezinárodní skupina studentů architektury na helsinském ostrově Seurasaari nevelkou budovu pro cca 15 lidí, které dali jméno Kalevalakehto. Je to místo pro setkávání nebo meditace, ale hlavně je spojené s Kalevalou. Kombinace dřeva, oceli, skla a úžasné lokace na okraji moře se vztahuje k příběhům o vzniku světa, záhadném artefaktu Sampo nebo postavě Väinämöinena.
Během výstavby dbali stavitelé na to, aby se narušení krajiny omezilo na minimální zásahy. Kalevalakehto je umístěné na skalnatém povrchu a dokonale zapadá do okolního prostředí. Ve skle a kovu se odráží voda a lesy: "Vidíte moře a jeho voda se stává nebem, které se objevuje na stropě nad vámi," dodává Price.

 
 

Reklama